Geoblog.pl    cityhopper    Podróże    Madryt na Wielkanoc    Madryt, katedra, pałac królewski i Plaza Espana

Madryt, katedra, pałac królewski i Plaza Espana

Hiszpania
Hiszpania, Madrid

Po zakończeniu koncertu i procesji bębniarzy udaliśmy się w stronę katedry Nuestra Senora de Almudena. Budowano ją od 1879 do 1993 roku. W połowie tego okresu zmieniono plany i neogotyk (widoczny z zewnątrz tyko w partii prezbiterium) zamieniono na neobarok, by zharmonizować ze stojącym vis a vis Pałacem Królewskim. W efekcie z zewnątrz katedra wydaje się raczej nieciekawa. Wnętrze jest natomiast bardzo interesujące. Biały wapień filarów i ścian kontrastuje z polichromiami w prezbiterium, kolorowymi witrażami i sufitem.

Pałac królewski (również obejrzany przez nas poprzednim razem) wygląda jak każdy typowy barokowy pałac europejski, aczkolwiek projektował go wybitny XVIII –wieczny architekt z Turynu - Filippo Juvarra. Lepiej prezentuje się od strony północnej, od ogrodów Sabatini.
Z ogrodów już tylko krok do Plaza de Espana, jednego z najbardziej charakterystycznych punktów Madrytu. Na jego środku stoi pomnik Miguela de Cervantesa. Odlani z brązu Don Kichot i Sancho Pansa są wręcz oklejeni turystami fotografującymi się na ich tle. Pałac stoi na tle imponującego budynku Edificio de Espana. Między nimi umiejscowiono dwie fontanny, zaś na placu znajduje się jeszcze jeden betonowy wieżowiec – Torre de Madrid, do 1988 r. najwyższy w mieście. Z placu wychodzi główna arteria miasta – Gran Via, otoczona wysokimi budynkami z pierwszej połowy XX w.

cavalcanti
cavalcanti - 2009-07-09 11:51
widzę,że w relacjach i zdjęciach hiszpańska stolica wypada pozytywnie :)
chyba miałem zbyt mało czasu i zbyt szybkie tempo wizyty ( oraz Paryż i Barcelone, jako miasta odwiedzone przed i po Madrycie ) aby dokonać pozytywnej oceny, szkoda, że nie odwiedziłeś Toledo - polecam !!
pozdrawiam

cityhopper
cityhopper - 2009-07-09 12:52
To cieszę się, że poprawiłem w Twoich oczach wizerunek Madrytu. W Toledo byliśmy w 2004, ale zostało malutko fotek.

cityhopper
City Hopper