Geoblog.pl    cityhopper    Podróże    Góry Harz i okolice    Goslar srebrna brama do Gór Harz
2005

Goslar srebrna brama do Gór Harz

Niemcy
Niemcy, Goslar

Na miejsce pierwszego noclegu wybraliśmy Goslar, miejscowość, gdzie przez wieki wydobywano srebro a także jedno z Wolnych Miast Rzeszy. Wiedzieliśmy też, że jest to pierwsze z zabytkowych miast o zabudowie szkieletowej (ryglowej) na naszej trasie. Kojarzy się nam w Polsce z Niemcami tak bardzo, że w języku potocznym jest ona określana jako 'pruski mur'. Aczkolwiek jest jej również dużo w północnej Francji, Danii, Szwecji i Anglii, to jednak w Niemczech rozwinęła się na największym terenie i przetrwała jako forma budowania kilkaset lat. Odróżniają rodzaje dekoracji i detale można niemal bez pudła datować powstanie poszczególnych budynków. A o tym, że jakość wznoszonych w ten sposób obiektów była wysoka świadczy fakt, że Niemcy określają 'ruski mur' jako fachwerk. Hotel zarezerwowaliśmy poprzez miejską stronę w internecie. Był to strzał w dziesiątkę, bo po pierwsze cena byłą przystępna, warunki świetne (dali nam wręcz wieloosobowy z widokiem na miasto) a po trzecie w cenie było miejsce parkingowe, co okazało się bardzo istotne.

Po zainstalowaniu się w pokoju ruszyliśmy na miasto. Trafiliśmy przy tym na festyn, związany z nadchodzącą Nocą Walpurgii. Pod dachami, oknami i balkonami domów oraz na latarniach straszyły kukły czarownic, które według legendy w nocy z 30 kwietnia na 1 mają zbierały się na Brockenie, najwyższym szczycie lokalnych Gór Harz. Starówka, istotnie niemal cała z fachwerku, była obstawiona kramami, straganami i innymi stoiskami. Centrum imprezy stanowił oczywiście rynek, u stóp ratusza oraz dawnego budynku cechowego (a obecnie hotelu) Kaiserworth. Feeria wurstów, kapusty i piwa. Ceny przystępne, a porcje solidne – skorzystaliśmy oczywiście ;-). To nie jest kraj dla wegetarian, abstynentów i anorektyków ;-). Wszędzie ludyczna atmosfera święta i pikniku. Mnóstwo ludzi na ulicach i zabawa do późnego wieczora. Stąd niewiele zdążyliśmy zrobić fotek ;-).

Krystyna Lupinska- Schwartzkopff
Krystyna Lupinska- Schwartzkopff - 2011-06-04 23:15
"Fachwerk" dla budownictwa szkieletowego lub ryglowego w Niemczech pochodzi od od slowa "ausfachen" to znaczy wypelnic otwory powstale po ustawieniu drewnianego szkieletu domu. W Goslar wypelniano je: 1. mieszanka gliny z pewnymi dodatkami (sieczka, zboze, krowie lajno), zarzucanej z obu stron (zewnetrznej i wewnetrznej) na plecionke z patyczkow i galazek,2. kamieniem na zaprawie glinianej, 3. deskami, 4. cegla (stosunkowo pozno poniewaz miasto mialo dobra gline, ale nie posiadalo glinki do wyrobu dorych jakosciowo cegiel). / Na podstawie literatury H. Griep/

irena2005n
irena2005n - 2013-02-06 15:25
też takie budownictwo mi się podoba...
...niezależnie od tego jak powstawało...

cityhopper
cityhopper - 2013-02-08 00:05
Także jestem fanem zabudowy ryglowej :-) A Goslar jest naprawde warte odwiedzenia :-)

Adrian Bernatek
Adrian Bernatek - 2017-05-12 22:37
Dorastałem w tym mieście:) wspaniały czas. Służyłem też w jednostce wojskowej Fliegerhorst w Goslar. Pozdrawiam rodziców, wszystkich znajomych i przyjaciół z Goslar.

cityhopper
City Hopper